Czy każdy musi być Madżidem Tavakolim?

Dodano: piątek, 22 stycznia 2010 - 1 komentarze -

8,5 roku więzienia to wyrok Sądu Rewolucji Islamskiej dla działacza studenckiego z Iranu. Madżid Tavakoli skazany został za to, że należał do zrzeszenia studenckiego, oraz za to, że miał poglądy inne niż władza i nie bał się ich publicznie wyrażać. Nieudaną okazała się próba upokorzenia go przez agencję informacyjną Fars, działającą na zlecenie Gwardii Rewolucyjnej. Przebrano go w czador (tradycyjny strój kobiecy w Iranie) i sfotografowano. Wraz z fotografią rozpowszechniano historię jakoby w tym stroju ukrywał się przed poszukującymi go służbami.

Jak naiwna była to próba pokazało życie. Po pierwsze świadkowie aresztowania doskonale widzieli, że zabrano go prosto z wiecu, a nie jak sugeruje się znaleziono w ukryciu. Po drugie przebranie go za kobietę zamiast ośmieszyć wywołało falę buntu i wsparcia dla pokrzywdzonego. Internet zalany został setkami zdjęć irańskich mężczyzn i chłopców, którzy w kobiecym stroju mówią "Jestem Madżidem Tavakolim".

Bardzo budujące są takie reakcje. Dużo wskazuje na to, że władza tak ostrymi karami, jedynie wzmaga społeczną niechęć i potęguje w ludziach wolę buntu. Może nie dzisiaj, i może nie jutro, ale w Iranie nadejdzie kolejna rewolucja. W ludziach coraz bardziej kwitnie pragnienie wolności. Na pewno walka o nią będzie krwawa i bezlitosna, ale całym sercem wierzę, że skuteczna. Coraz więcej przesłanek wskazuje na to, że Ahmadineżad powinien zaopatrzyć się w czador i być gotowy do "dumnej" ucieczki jako bezbronna kobieta...

A wracając do pytania z tytułu: Czy każdy musi być Madżidem Tavakolim? Absolutnie nie. Jest to kwestia moralności i życia zgodnie z własnymi zasadami. Moje mówią mi: Tak ja też jestem Madżidem Tavakolim!

“Czy każdy musi być Madżidem Tavakolim?” - komentarzy: 1

  1. łukasz jasik pisze:

    Tak, historię znam doskonale, nawet powstały do tego zdarzenia sklejki video, obrazujące rzeszę mężczyzn w czadorach. Natomiast sprawa rewolucji, to sprawa względna. Należy też pamiętać, że ostatnia "zielona" rewolucja spaliła na panewce, mimo tego ludzie wciąż się nie poddają. Twarda radykalizacja systemu i prawdopodobnie sfabrykowane wybory tylko mobilizują demokratów do obalenia rządów Ahmadinedżada . Charakterystyczne już pytanie "where is my vote ?" towarzyszy każdemu wiecowi od samego czerwca.

    Sytuacja Iranu ma ogromne znaczenie, gdyż rozważają się tam losy nie tylko jego obywateli, ale w pewnej mierze obywateli Izraela.